Local Areas hold Regional Competition

June 28, 2017

 

Regional Apprentice Competitions were held throughout the country in June 2017.  Winners and runner-ups from each regional contest will go on to compete at the 30th Annual National Competition, which will be held at Boilermakers Local 101 in Denver, CO in August 2017.

 

Here are the results from each competition:

 

Northeast Region - held at Boilermakers Local 28 - Eastampton, NJ:

Winner: James Hynes Jr., Local 154

Runner-up: Michael Mansbart, Local 5, Zone 5

Additional Contestants: James Jordan Jr. - Local 13, Patrick Grippaldi - Local 13, Leo Johnson - Local 29, Jason Matott - Local 5, Zone 175

 

Great Lakes Region - held at Boilermakers Local 28 - Eastampton, NJ:

Winner: Branden Dormire, Local 169

Runner-up: Ryan Schroeder, Local 85

Additional Contestants: Eric Robinson - Local 27, Carl McMasters - Local 107, Cole Glatt - Local 347, Spencer Gostecki - Local 363, Joshua Venecz - Local 374, Robert Wike - Local 744

 

Western States - held at Boilermakers Local 101 - Denver, CO:

Winner: Alfredo Leyva, Local 92

Runner-up: Craig Rose, Local 101

Additional Contestants: Elijah Isaac, Local 4, Jeffrey Ovens, Local 11, Andy White, Local 242, Lucas Bohannon, Local 502, Andy White, Local 649, John Newman Jr., Local 627

 

Southern States - held at Boilermakers Local 37 - Slidell, LA:

Winner: Chance Ellison, Local 108

Runner-up: Charles Kouns, Local 40

Additional Contestants: Cordaro A. Hill, Local 45, Corey S. Johnson, Local 69, Trevor J. Lasswell, Local 83, Michael J. Maupin, Local 105, Juston C. Maxwell, Local 263, Michael J. Cox, Local 454, Mitchell K. Brown Jr., Local 455, Troy R. Higgins, Local 667

 

Best of luck to all of the contestants moving forward to the National Competition!

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Boilermakers National Apprenticeship Program
753 State Avenue, Suite 480  I  Kansas City, KS 66101  I (913)342-2100
Follow us on Instagram
  • Follow us on Instagram